Nádherný jed - pole, které už nevoní květinami

27.06.2023

Děkuji Christopherovi, že upozorňuje na opravdovou tvář křehkých květin z dovozu. Pokud vám na naší planetě nám záleží, můžete si také klást otázky týkající se jejich původu a způsobu pěstování.

Christopher Rogel Blanquet je jedním z letošních vítězů World Press Photo 2023 s "Nádherný jed", fotoreportáží, která informuje o důsledcích používání agrochemikálií při pěstování květin na zdraví obyvatel. Fotodokumentuje konkrétně Villa Guerrero v Mexiku v epicentru v květinářské oblasti, kde velká většina produkce květin navíc opouští zemi a putuje do všech koutů světa, mimo jiné i do České Republiky. 

Pole už nevoní květinami

Jak voní pole růží? Odpověď není romantická: páchne pesticidy. Aby byly přírodní květiny dokonalé a déle vydržely na trhu jsou pole a ulice města nasyceny vůní čerstvě vykouřených polí. Všichni žijí květinami a většina z nich ví, že po práci se musíte pořádně vykoupat, protože sebemenší kontakt s chemikáliemi je pas do nemocnice.

Obyvatelé, kteří stojí za růstem květin ve Villa Guerrero v Mexiku platí daň svými těly.

Gerbery, růže, tulipány, lilie, casablancas, karafiáty, gladioly. Ve Villa Guerrero se nejméně 70 % obyvatel věnuje pěstování květin. Cristopher Rogel Blanquet zná tuto realitu zblízka. Projekt "Nádherný jed" dokumentuje vrozené vývojové vady způsobené vlivem herbicidů, fungicidů nebo insekticidů. Poškození populace, která žije v oblasti, kde se pěstuje, je trvalé: hydrocefalus, Downův syndrom, nádory, neplodnost, rakovina a další nemoci.

Nechci stigmatizovat pěstování květin, protože je mi jasné, že z toho žijí tisíce lidí. Chci podnítit menší používání agrochemikálií, třeba používáním organických hnojiv. Ale také chci poslat vibrace vůči spotřebitelům. Vše, co se přidává do květinových plodin, má jediný účel: mít tu nejkrásnější a nejdokonalejší květinu. Protože? Protože tak to chtějí lidé, kteří si je kupují.

Při podpoře místních květinářství a ekologicky šetrných zemědělských praktik můžeme objevit skutečnou krásu a hodnotu květin, které jsou pěstovány ve vašem regionu. Díky takovým rozhodnutím a uvědomělé spotřebě můžeme společně posílit povědomí o důsledcích květin z dovozu a podporovat změny ve prospěch udržitelného květinářství. 

Najděte si svůj květinový obchod, zkuste to třeba na mapě samoobslužných květinových stánků od skvělé Kveetko.

Zdroj Cristopher Rogel Blanquet